Grupa Volkswagen, znana w…

Grupa Volkswagen, znana w skrócie jako VAG. Jeden z najpotężniejszych koncernów motoryzacyjnych na świecie, bohater Dieselgate, właściciel takich marek jak Volkswagen, Audi, Skoda, Seat, Porsche, Lamborghini, Bentley, Scania, MAN, czy Bugatti. Zastanawialiście się kiedyś kto za nim stoi? Poniżej przedstawiam krótkie zestawienie:

Akcje VAG dzielą się w sposób następujący:

30,8% – Porsche Automobile Holding SE
24,5% – Zagraniczni inwestorzy instytucjonalni
14,6% – Qatar Holding LLC
11,8% – Land Dolna Saksonia
15,6% – Indywidualni inwestorzy
2,7% – Niemieccy inwestorzy instytucjonalni

Podział głosów którymi dysponują poszczególni akcjonariusze prezentuje się następująco (różnice w porównaniu do liczby posiadanych akcji wynikają z faktu, iż niektóre akcje są uprzywilejowane co do prawa głosu):

52.2% – Porsche Automobil Holding SE
20.0% – Land Dolna Saksonia
17.0% – Qatar Holding LLC
10.8% – Pozostali

Źródło powyższego: strona internetowa VAG.

Nie znamy postanowień statutu VAG, ale dostępne dane wskazują, iż decydujący głos jeśli chodzi o działania grupy VAG posiada Porsche Automobil Holding SE. A kto stoi za tą spółką? Dokładnych danych nie posiadam, ale z dostępnych danych wynika, iż są to rodziny Piëch oraz Porsche.

Nad całym koncernem czuwa rząd Dolnej Saksonii, który dzięki niemieckiemu prawu posiada możliwość zablokowania każdej próby wrogiego przejęcia koncernu przez podmiot spoza Niemiec.

#motoryzacja #samochody #ciekawostki #niemcy #vag #volkswagen #porsche #przemysl