Czas na podsumowanie roku z…

Czas na podsumowanie roku z modelem 3.
Przejechano 35002 km, zużyto 6539 kWh. Całkowity koszt energii to 419 CHF.

Pisałem wcześniej o pierwszych wrażeniach i aktualizacji po pół roku.

Użytkowanie to głównie dojazdy do pracy + weekendowe wycieczki w góry, głównie autostrady. Ładowanie w większości w pracy, na stacji koło domu i na parkingach przy sklepach/wyciągach. Jedna wizyta w serwisie (wymiana czujnika wilgoci – zdalne ogrzewanie samochodu przestało się włączać, wymienione w kilkadziesiąt minut). Bez większych problemów, wszystko działa, dachy ani zderzaki nie odpadają, wszystko się solidnie trzyma. Degradacja baterii wynosi 3,4%.

Lista wad i zalet w zasadzie się nie zmieniła od poprzednich obserwacji, główne punkty:

+ Moc i moment – włącznie się do ruchu, wyprzedzanie to bajka. Ogromna moc w każdej chwili.
+ Autopilot i jazda w trasie – relaks, znacząca poprawa w ciągu roku. Zdarzały się fragmenty po kilkadziesiąt kilometrów przejechane w całości na autopilocie (wyłączany tylko do zmiany pasa, nie mam FSD)
+ track mode – świetny dodatek do zabawy
+ zdalne ogrzewanie i chłodzenie wnętrza z telefonu – już nigdy nie trzeba wsiadać do zimnego samochodu zimą czy nagrzanego latem

– Zwiększone zużycie energii zimą – spadek zasięgu o dobre 20% przy 0C w porównaniu do 15-20C
– Bardzo słabe automatyczne włączanie świateł drogowych. Ostatecznie wyłączyłem i używam manualnie (stan na 01.2021, internet twierdzi że nadchodzi aktualizacja mająca to poprawić)
– Jak bardzo popularny stał się ten samochód w tym roku. Czasem jadąc przez miasto co 4-5 samochód to tesla. Kolejny przykład? W promieniu 400m od miejsca gdzie mieszkam jest ich 9… (2x S, 2x X, 2x szara 3, 2x biała 3 i jedna niebieska 3)

W razie pytań służę pomocą

#tesla #teslamodel3 #motoryzacja #samochodyelektryczne