I co? Wysokie kary nie…

I co? Wysokie kary nie działają?
Poniżej spadek liczby ofiar śmiertelnych wypadków na przejechane kilometry między 2001, a 2017 w Europie. Dane ETSC- największa agencja w Europie zajmująca się badaniem bezpieczeństwa transportu.
Estonia jakiś czas temu wprowadziła kary podobne jak w Norwegii (czyli mandaty po 5000 zł i kara więzienia za wyższe przekroczenia prędkości, w Norwegii jest to minimum 18 dni bezwarunkowego więzienia przy przekroczeniu prędkości o 26 km/h gdzie jest znak 60 lub mniejszy i inaczej na innych ograniczeniach).
Konsekwencją jest to, że Estonia ma najwyższy spadek śmiertelnych ofiar wypadków w Europie. Do tego Estonia stała się krajem z najmniejszą liczbą śmiertelnych ofiar na drogach na przejechane kilometry w Europie spośród państw postsocjalistycznych.
Sytuacja Polski jest tragiczna. Polska ma najwięcej śmiertelnych wypadków na przejechane kilometry w Europie. Współczynnik ten jest teraz w Estonii ponad 2 razy niższy niż w Polsce! Najmniej ma Norwegia, Szwecja i Wielka Brytania- 4-6 razy mniej niż Polska (olbrzymia różnica)- wszędzie tam są wysokie kary i mnóstwo fotoradarów i kontroli, niedawno Wielka Brytania wprowadziła mandaty od dochodu jak w Finlandii.

#transport #polityka #prawo #policja #bezpieczenstwo #estonia #polska #samochody #motoryzacja #infrastruktura #ciekawostki