Wołga M21 – Milicja…

Wołga M21 – Milicja Obywatelska, początek lat 60 XX wieku. Skala 1/43. Wykonanie własne – wiem, nic specjalnego, ale w tłumie innych moich radiolek ujdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Radiowozy GAZ M21/M22 zostały wprowadzone do służby w Milicji Obywatelskiej najpewniej zaraz po tym, jak do Polski trafiły pierwsze dostawy tych samochodów. Większe partie tych pojazdów znalazły się w MO w połowie lat 60. Z pewnością w latach 60 i na początku 70 Wołgi M21/M22 były jednym z najpopularniejszych samochodów osobowych w służbie Milicji Obywatelskiej. Najprawdopodobniej w milicyjnej służbie znalazło się więcej niż 100 egzemplarzy tych modeli. Zgodnie z przepisami milicyjne Wołgi oznakowywano niebieskim pasem biegnącym po boku nadwozia (czasem malowano go także na masce oraz pokrywie bagażnika), literami MO (białymi lub niebieskimi – w zależności od koloru nadwozia, od końca lat 60 także napisami Milicja) oraz zakładano resortowe tablice rejestracyjne. Zdarzały się jednak pojedyncze egzempalrze, w których „zapomniano” o pasie. Na dachu montowano lampę ostrzegawczą LB4 z charakterystyczną podświetlaną podstawą z napisem Milicja, zwaną galeryjką, produkowaną przez warszawską firmę ZE Elektra. Analizując archiwalne zdjęcia możemy zauważyć, że zdarzały się przypadki, kiedy oznakowany radiowóz nie posiadał na dachu lampy ostrzegawczej. Być może było to spowodowane chwilowymi niedoborami.

W latach 60 i na początku 70 Wołgi M21/M22 były jednymi z najszybszych radiowozów w parku maszynowym Milicji Obywatelskiej. Dlatego też kierowano je przede wszystkim do Wydziałów Ruchu Drogowego Komend Wojewódzkich. Szczególne uznanie zdobyła wersja kombi oznaczona M22. Ogromny bagażnik tego samochodu pozwalał bowiem na przewożenie wyposażenia do obsługi zdarzeń drogowych i urządzeń pomiarowych. W służbie znalazły się też Wołgi M22 w specjalistycznej odmianie ambulansu kryminalistycznego. Ostatnie egzemplarze Wołgi M21/M22 wycofano z Milicji do połowy lat 80 XX wieku. Warto wspomnieć, że na wyposażeniu Milicji od lat 70 znalazł się następca modelu M21, czyli GAZ M24 Wołga. Oznakowane modele M24 były już jednak zdecydowanie rzadziej spotkane, a to m.in. dlatego, że produkowany od 1967 roku Polski Fiat 125p był równie szybki i praktyczny, a przy tym tańszy. Wołgi M24 wycofano z Policji w połowie lat 90.

Więcej zdjęć na moim blogu: https://www.modelewladka.pl/2020/10/gaz-m21-woga-milicja-obywatelska.html
Kolekcja radiowozów: https://www.modelewladka.pl/p/modele-polskich-radiowozow-1944-2017_22.html

#motoryzacja #samochody #ciekawostki #wolga #milicja #prl #modele143