Tag #abcf1 ma już własną…

Tag #abcf1 ma już własną stronę internetową abcf1world.wordpress.com
Z tej okazji zapraszam na odwiedzanie jej regularnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) A teraz przejdźmy do artykułu

Jeden rodzic, dwaj różni bracia. Benetton B194 i Pacific PR01 z sezonu 1994 Artykuł na stronie abcf1world
Mistrzowski Benetton z Michaelem Schumacherem oraz najgorszy zespół 1994 roku, Pacific. Może będziecie w szoku, ale te dwa zespoły łączny jeden wspólny projekt bolidu- Reynard z 1991 roku. Jak to się stało, że z jedna koncepcja dała dwa, bardzo skrajne efekty?

Oba zespoły pracowały nad projektem opartym na nieudanym projekcie zespołu Reynard, którego celem było wejście do stawki F1 w 1992 roku. Reynard stwierdził, że projekt nie będzie gotowy, więc cały program, w tym fabryka w Enstone, została sprzedana Benettonowi. Dane aerodynamiczne z badań Reynarda również zostały sprzedane. Prawa do tego projektu wykupił również zespół Formuły 3000- Pacific, który chciał przejść do F1. W Formule 3000 (obecnie Formuła 2) zespół ten reprezentowali m.in. David Coulthard, Eddie Irvine i JJ Lehto, a w 1991 zdobyli tytuł mistrzowski tej serii.

Do zespołu Bennetona w 1992 dołączyły dwie ważne osoby, które pracowały nad projektem bolidu Reynarda- Rory Byrne i Pat Symonds. Projekt bolidu z modyfikacjami został nazwany jako Benetton B192 i został wykorzystany później jako Benetton B194 w którym Michael Schumacher zdobył swój 1 tytuł mistrzowski. Benetton B194 nie był nowym bolidem, tylko zasadniczo zaawansowaną ewolucją B192. Myślę, że w tym momencie zakończymy wątek z Benettonem, ponieważ chciałbym się skupić na zespole Pacific.

Pacific przygotowywał się do wejścia do Formuły 1 w 1993 roku, ale z powodu braku środków finansowych zespół zadebiutował rok później. W przeciwieństwie do Benettona Pacific nie dokonał żadnego istotnego rozwoju aerodynamicznego i zasadniczo nie miał prawdziwej wiedzy o tym, jak zaktualizować projekt. W połączeniu z ograniczonymi środkami oznacza to, że Pacyfik korzystał z trzyletniego samochodu w sezonie 1994.

Z powodu braku zasobów i pieniędzy udoskonalano aerodynamikę na ślepo. Bolid nie przeszedł żadnych istotnych testów w tunelu aerodynamicznym. Przejechano nim tylko kilkadziesiąt kilometrów podczas przedsezonowych testów. Nie dokonano żadnych większych aktualizacji, z tego powodu miał wręcz podstawowe problemy (skąd my to znamy- FW42, problemy z hamulcami i częściami). Silnikiem bolidu była wolnossąca V10 o pojemności 3,5 litra marki Ilmor. Była to przestarzała, dwuletnia konstrukcja- słabsza niż normy z 1994 r.

Poważne modyfikacje miały zostać przeprowadzone po Grand Prix San Marino, ale do tego nie doszło. Było to spowodowane faktem, że umowa sponsorska nie doszła do skutku. W F1 to nie jest nic nowego, ale ta historia jest dość szczególna. Zespół przekonał firmę papierosową Black Death, aby sponsorowała ich od wyścigu na torze Imola. Udało im się wyjaśnić, jak bezpiecznym sportem jest F1, ponieważ podczas weekendu wyścigowego nie było śmierci przez 12 lat. Było to szczególnie ważne dla Black Death, ponieważ ich logo zawierało czaszkę i skrzyżowane piszczele, oczywiste skojarzenia.

Ponieważ naklejki nie dotarły na czas, zespół wystartował w kwalifikacjach bez wizerunku nowego sponsora. Myślę, że przez wielu kibiców znana jest tragiczna historia Grand Prix San Marino 1994, ale z kronikarskiego obowiązku przypomnę, że podczas tego Grand Prix zginęło 2 kierowców- Roland Ratzenberger (w kwalifikacjach) i trzykrotny mistrz świata Ayrton Senna (w wyścigu).

Naklejki dotarły tuż po sobotnich kwalifikacjach i były gotowe do umieszczenia na wyścig, ale z oczywistych powodów zespół Pacific odrzucił tę ofertę. Jak wyjaśniał Graeme Glew (konsultant handlowy zespołu) „Wsparcie finansowe może być wybawieniem, ale oczywistym jest, że tutaj byłoby niewłaściwe”. Ostatecznie firma Black Death nigdy nie pojawiła się w Formule 1.

Podczas kolejnej Grand Prix Max Mosley (prezes FIA) ogłosił natychmiastowe i szeroko zakrojone modyfikacje bezpieczeństwa w samochodach. Ten środek, choć konieczny, zniszczył budżet Pacyfiku na pozostałą część roku. Mimo wspomnianych okoliczności, zespół wprowadził projekt niskiego nosa w trakcie sezonu. Taka poważna zmiana w przedniej sekcji bolidu, całkowicie zmieniająca strukturę aerodynamiczną, to idealny przykład tego, jak złym projektem był PR01. Zespół rozważał nawet wycofanie się w trakcie sezonu w celu pracy nad przyszłorocznym bolidem PR02, jednak gdyby tak się stało, musieliby zapłacić wysoką grzywnę.

Sporo było o wątkach na przestrzeni tego roku, więc po tym wszystkim czas wspomnieć o tym, jakie wyniki odnosili w sezonie 1994. Brak wyników. Zero. 0. Zespół reprezentowali dwaj Francuzi- Bertrand Gachot i Paul Belmondo. Pierwszy z nich miał na koncie 5 pkt w F1 które zdobył w latach 1991-1992 oraz zwycięstwo w Le Mans w 1991. O Drugim kierowcy aż żal wspominać, w latach 1987-1991 zdobył tylko 3 pkt…w Formule 3000. Zespół rywalizował w każdym z 16 weekendów Grand Prix. 25 razy kierowca bolidu PR01 nie prekwalifikował się do wyścigu. Zakwalifikowali się tylko 7 razy- 5 razy Gachot i 2 razy Belmondo. Najlepszy wynik w kwalifikacjach to pozycja 23 (GP Monako), natomiast nie ukończyli żadnego wyścigu.

Benetton, który miał pieniądze i ludzi i pomysł na rozwijanie bolidu mógł regularnie rozwijać bolid Reynadra, co doprowadziło to zdobycia przez Michaela Schumachera 1 tytułu mistrzowskiego. Pacific natomiast startował 3-letnim projektem bolidu, bez pieniędzy na rozwój oraz wyobrażenia, jak rozwijać bolid. Ta historia pokazuje nam, że w F1 dwa skrajne podejścia do jednego projektu, potrafią doprowadzić do dwóch różnych rezultatów.
===================
Twitter tagu #abcf1 : https://twitter.com/abcf1world
Mój Twitter: https://twitter.com/jaxonxst
Chcesz mi zadać pytanie? Śmiało: https://ask.fm/jaxonxst
Tradycyjne Tagi dla zasięgów:
#f1 #motoryzacja #sport #merytorycznywpis #wiedza #formula1 #kubica #f1pro #gruparatowaniapoziomu
Dodatkowe Tagi:
#technologia
===================
Wołam Mireczki i Mirabelki z listy wołania

pokaż spoiler @robsosl, @Krystianek2k01, @yamaykee, @reizen, @benirpl, @wykopowybaltazar, @PanRejent, @vasos, @puzno, @Spott @ybubble7, @Bobert_Haubica, @Yachu, @Dalemsienabracnategobaita, @siopkus, @Szkocik, @PingwinieKolana, @smieszki_na_pelnej, @Mc_Duck, @Gusmag, @Hand_Solo, @pablonzo, @eliot123, @Nixon52, @japini, @TiDiEj, @mpisz, @Foczlik, @Kompulik, @Aiji, @yasiupl1, @arctickey, @Lefu, @hereisluke, @pan_sznuk, @pan_kleks8, @880825, @PyvaC, @honda2137, @m_n_g, @Awerege, @pan_demonium, @Gity @3zMK2, @no_no_name @Spottybubble7, @Drzewunio, @C9borewicz, @HyperXBang, @Giacomina, @su1ik, @plazmodesma, @lyst99, @Dammix, @MechanicznyTurek, @fioletowy11, @Bulin, @rayman_s, @DSS96, @Supa_skillz_boy, @Pierdziuszek, @Kartiww, @Dezywontariusz, @niezly_softcore, @KsiazePodziemia, @matek22, @Druh_Boruch44, @loczekdk @mariuszmaniek, @cindybal @zhidbX @Amelinowy @huudyy @Luki54321, @XaDasz, @, @MR_Szaman, @panpiko, @Gregu3, @Padaj, @Branco_Amigo, @burzopol, @DieselM65, @Kukiee, @Gargris, @Rzeszowiak2, @Neesh, @co_ta_anglia_to_ja_nie, @Ciapss, @Bust4, @lizus666, @Piospi, @andrzej89, @laazy, @thomansinho, @sq99, @Ansz3 @szyperist, @Marek_CARGUY, @fatlip11, @xevus, @FalafelNaWynos, @vapien, @jonny17, @muciek1988, @snieznykoczkodan, @Masterav, @goodness702, @gituwa @Gryzuu @Drevnykocur @ejdrian313, @DooWo @Natrent, @Sosna00, @Obsavian @pawel_je @ksmprojekt, @MarcinoPierogi, @Pogadajmy, @doktorzgon, @Baakedr, @grzesiecki, @WieslawPaleta, @SavageMountain, @killer87, @Tropical_Gypsy, @zaxcer, @mikolajeczek @czacza90, @Menoetius, @Futsalista_cisowianka, @MaruderGD, @madjid-jot, @dididoox, @Kokil, @Menfizord, @shigeno14, @Sekundynian, @szczeppan @Raa_V, @nihilistblues, @ZmutowanaFrytkownica @tom86tbg, @Carbonara-Lover, @nabbek, @DiscoDomino, @karamazov, @Heyterrrr @mankej, @eldo2k, @reggaester, @ReadoN, @twarddy, @guex, @roxer, @sNw0w, @KolegaPatryk, @vantropf, , @Branco_Amigo, @s0k1, @Wysu, @Majster90, @Razzish, @tomund, @ruinsane, @MarkosGalkos, @filip6464, @DOgi @snkdctr @valencianista, @JohnnyTheFox, @kodiwpigulce_pl, @AnsuzSowilo, @nienazywajmnie, @sebf @friday, @Jonywalker @Zwiejus, @marczi_, @konkaja, @KappaLUL, @hpiotrekh, @grack0, @zachar888, @czepas, @madox @damian131720, @grodzal, @PusteQ, @Maroope @gurnisson, @88roman, @Luzako @BerloRozkoszy, @Bajawor, @Syskiev, @kyosti, @por_fuera @Dalibog, @M00P, @ambiwalentny_shivaki, @ReeGall, @raisond_etre corgikirra, @thehusky1992, @hans-olo-olo, @pazdzioch564, @feniu, @thesc @droppedmidget, @olasty, @elzevir @wpgg @ClykaHev @PoteznaLokomotywa, @Hipodups, @Rabsztok, @Rymncimpir, @Mation95